Ortodonti hem anormal şekilde sıralanmış dişlerin hem de alt ve üst çene arasındaki uyumsuzlukların ve çene gelişim bozukluklarının tedavi sürecini kapsayan diş hekimliği dalıdır. Düzgün diş anlamına da gelen Ortodonti Diş Hekimliği; dişlerin diş kemikleri üzerine (alveolari kretler) düzgün şekilde yerleşmesi ve ağız çene ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile de özel olarak ilgilenmektedir. Ortodonti aynı zamanda alt ve üst çenenin hem birbirlerine hem de yüz ve dişler ile uyumlu olup olmadığını da incelemektedir.

Ağız, çene ve diş sağlığı ile doğrudan ilgilenen Ortodonti ön dişlerin düzeltilmesi, dişlerin karşı çenedeki dişlerle ve çene kemiği ile uyumlu olup olmadığı ve çene kemikleri ile yüz iskeletinin dengeli olup olmadığı gibi konularla da yakından ilgilenmektedir.

 

Ortodonti Uygulaması hastanın ve hastalığın durumuna göre farklı amaçlarla uygulanabilmektedir. Bu amaçlar arasında koruyucu ortodonti, durdurucu ortodonti, tedavi edici ortodonti uygulamaları yer almaktadır. Bu uygulamaların her birinde hedeflenen gelişmeler; çiğneme, konuşma ve solunum fonksiyonlarının düzenlenmesi, estetik ve fonksiyonel anlamda diş, çene ve yüz yapısının normale döndürülmesi ve tedavi yönteminin kalıcı olması şeklinde ifade edilebilir.

Ortodonti tedavi yöntemi hastanın durumu ve uygulamanın şekline göre sabit, hareketli ya da invisalign braketsiz ortodontik tedavi yöntemleri olarak üç bölüme ayrılır.

 

1) Sabit Ortodontik Tedavi Yöntemi

Uygulandığı bölgeye sabitlenen apareylerin kullanıldığı ortodontik tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde dişler üzerine braket (oluklu metal malzeme) yapıştırılır ve bu braketlerin oluklarından bir tel geçirilerek tedavi süreci başlatılır.

2) Hareketli Ortodontik Tedavi

Hareketli Ortodontik tedavi yönteminde hastanın kendisinin takıp çıkartabileceği apareyler kullanılır. Genellikle 6-12 yaş arası çocuklarda hareketli ortodontik tedavi tercih edilmektedir.

 

3) İnvisalign Braketsiz Ortodontik Tedavi

Özellikle çapraşık dişlerin tedavisinde kullanılan invisalign braketsiz ortodontik tedavi yönteminde kısa sürede dışarıdan farkedilmeyen ve estetik anlamda görünüşü deformasyona uğratmayan parlak bir yüzeyden oluşan materyallerle tedavi süreci tamamlanır. İnvisalign braketsiz ortodonti tedavi yöntemi uygulama sırasında hareketli elastik bir malzeme ile dişlere hafif basınç uygulanarak dişlerin etkin, doğru ve hızlı bir şekilde istenilen pozisyona getirilmesi hedeflenir.

 

Ortodonti Tedavi Yöntemi;

 

  • Dişlerin görünüşünden memnun olunmadığı
  • Dişlerin çapraşık yapısı nedeniyle hem estetik anlamda kötü bir görüntü oluşturması hem de fonksiyonel olarak güç temizlenmesi durumlarında
  • Sosyal ortam içerisinde diş yapınızdan dolayı eleştirilere maruz kaldığınızda rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

 

İster sabit ister hareketli isterse de invisaling braketsiz Ortodonti tedavi yöntemi olsun tüm Ortodonti tedavi yöntemlerinde ilk olarak hastanın talepleri doğrultusunda ölçüsü alınır ve bu ölçülere uygun dişlerin hareketini sağlayacak düzelticiler ya da braketler bilgisayar destekli üç boyutlu özel programlar ile sanal ortamda hazırlanarak hastaya sunulur. Hastanın onay vermesi ile de Ortodontik tedavi sürecine başlanır.